Když jsem četla anotaci k téhle knížce, téma mě okamžitě zaujalo. Miluju příběhy z prostředí terapeutické poradny. Protože jsem, co se knih týče, žena činu, nelenila jsem a novinku z nakladatelství Host obratem objednala. Za dva dny jsem ji držela v ruce. Útlou publikaci, nikterak nápadnou. Venku pršelo, nevlídně fučelo, a tak jsem odložila pochůzky a dala Agathe šanci promluvit prostřednictvím stránek ještě téhož odpoledne.

Autorkou knihy je dánská psycholožka Anne Bomann. Mimo práci klinické psycholožky se věnuje i sociální psychiatrii v ústavu pro pacienty se schizofrenií. Svou první sbírku básní vydala v patnácti letech, velký spisovatelský sen se jí však splnil až s románem Agathe (2017), který svým úspěchem překročil hranice Dánska a aktuálně se překládá do dvaceti dalších jazyků. Anne souběžně píše i literaturu faktu; v minulém roce vydala publikaci En ud af hundrede (Jeden ze sta, 2018) o schizofrenii u mladých lidí. Její tvorbu napříč žánry propojuje psychologický úhel pohledu a snaha poodkrýt to, co podle Bomannové Milan Kundera trefně nazývá nesnesitelnou lehkostí bytí.

Příběh je vyprávěn z pohledu psychoterapeuta chystajícího se zanedlouho do penze, jíž se nemůže dočkat. Ne proto, že by snad měl spoustu plánů, které se na stará kolena chystá přivést k životu. O život tady vlastně jde až v poslední řadě, protože každý den je utrpením, nudným přežíváním. Není nic, na co by se starý pán těšil, nikdo, kdo by na něj doma čekal.

Když se k němu chce objednat mladá Němka Agathe, zprvu ji odmítne. Vzhledem k tomu, že odpočítává každého pacienta a pomyslně stříhá metr, je Agathe spíš jakýmsi parazitem, který vidinu konce narušuje. Nakonec ji (nečekaně) přijme a jejich rozhovory ho začnou proměňovat.

Mně se bohužel vyprávění zdálo předvídatelné a strašně jednoduché. Žádné překvápko, nulový přesah. Mrzí mě to, čekala jsem víc. Je to taková jednohubka na nedělní odpoledne. Neurazí, nenadchne, těšíte se na kafe a když vám provoní pokoj, na Agathinu mánii a terapeutovu životní krizi si už ani nevzpomenete.


Žánr: Literatura světová, Romány
Vydáno: 2019
Nakladatelství: Host
Orig. název: Agathe, 2017
Počet stran: 160
Jazyk vydání: český
Překlad: Lada Halounová
Vazba knihy: pevná, vázaná